Co warto zobaczyć w okolicy Koszalina?

Park im. Książąt Pomorskich, Katedra pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, Tańczące Fontanny, Góra Chełmska z Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej – Koszalin ma wiele do zaoferowania mieszkańcom, ale także turystom.

Jeśli przyjedziesz do Koszalina samochodem, możesz zwiedzić nie tylko miasto, ale całe Pomorze Zachodnie. W obrębie 100 km znajdziesz urokliwe miasteczka, plaże, jezioro, a także ruiny kościołów nad samym brzegiem Bałtyku. Sprawdź, co warto zobaczyć w okolicy Koszalina.

Urokliwe miasteczka Pomorza Zachodniego

Wynajmując pokój w hoteliku w Koszalinie, można zwiedzać samo miasto, a można także wyruszyć na poznawanie całego regionu. A warto, bo zabytki, ciekawa architektura i oczywiście bałtyckie plaże są tutaj jedyne w swoim rodzaju.

  • Mielno to miasteczko, które jest jedną z najważniejszych atrakcji okolic Koszalina. Oddalone jest od niego o 13 km, a dojechać można tutaj albo samochodem, albo komunikacją miejską. W wakacje kursuje specjalny wakacyjny pociąg.
  • Mielno, położone nad Morzem Bałtyckim i jeziorem Jamno, na Wybrzeżu Słowińskim, może pochwalić się dwoma kąpieliskami morskimi, przystanią rybacką, ale także muzeami, teatrami, kinami, filharmonią i amfiteatrem, dzięki czemu zapewnia także rozrywki kulturalne. Podczas pobytu w Mielnie, warto przejść się nadmorską promenadą, która ma prawie 2 km i integruje całe miasto.
  • Kołobrzeg od Koszalina dzielą 44 km. Słynie głównie z licznych uzdrowisk i sanatoriów. W mieście oraz okolicach odkryto źródła wód mineralnych, solanki oraz pokłady borowiny, dlatego w ośrodkach leczy się przede wszystkim choroby krążenia, stawów i górnych dróg oddechowych.

Ponieważ Koszalin leży nad samym Bałtykiem, przyciąga miłośników plażowania i spacerowania. W samym mieście warto zobaczyć ratusz, kamienicę Schliffenów, Muzeum Oręża Polskiego, Bazylikę pw. Wniebowzięcia NMP, wieżę ciśnień i Browar Colberg oraz budynek Poczty Głównej, port rybacki i targ rybny.

  • Darłowo, oddalone od Koszalina o 39 km nadmorskie miasteczko, położone jest nad Morzem Bałtyckim, w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej. Największą atrakcją jest tutaj średniowieczny zamek z XIV wieku. Jest także latarnia morska z XIX wieku o wysokości 22 metrów. Miłośnicy podziwiania statków, na pewno nie będą rozczarowani portem rybackim i turystycznym, w którym cumują także statki wycieczkowe. Ciekawostką jest także unikalny, rozsuwany most, który łączy Darłówko Wschodnie (dzielnicę Darłowa) z Zachodnim.
  • 68 km należy pokonać, aby dojechać z Koszalina do Słupska. Wizytówką tego miasta jest neogotycki ratusz, który powstał w 1901 roku. Jego walorem są ozdobne witraże oraz obrazy przedstawiające historię miasta, a także wieża ratuszowa, z której można podziwiać panoramę miasta. Spacerując po Słupsku, zobaczysz także gotyckie kościoły, średniowieczne mury obronne z bramami miejskimi i Basztą Czarownic oraz Zamek Książąt Pomorskich. Jest tutaj także, w budynku Złotej Kamienicy, najstarsza winda w Europie.
  • Zwiedzając okolice Koszalina, nie można przeoczyć Jeziora Jamno. Od miasta dzieli je zaledwie 12 km i jest odcięte od Morza Bałtyckiego wąską mierzeją. W jeziorze nie można się kąpać, można natomiast wypożyczyć sprzęt pływający: jachty, kajaki i rowery wodne. Można także wsiąść na statek i wyruszyć w krótki rejs po jeziorze. Miłośnicy wędkarstwa mogą łowić między innymi szczupaki, leszcze, płocie, sandacze, okonie czy węgorze.
  • Jadąc nieco dalej na zachód, 90 km od Koszalina, możemy zobaczyć ruiny kościoła św. Mikołaja w Trzęsaczu. Kiedyś był to okazały budynek. Dzisiaj, z powodu podmywania gruntu, stoi jedynie zrujnowana ścianka, która jest wpisana do rejestru zabytków. Ponieważ ściana ceglana na tle morza wygląda niezwykle malowniczo, warto zrobić sobie tutaj pamiątkowe zdjęcie.

Komfortowy nocleg na czas zwiedzania okolic Koszalina

Skoro już wiesz, że okolice Koszalina obfitują w atrakcje, warto zarezerwować tutaj niedrogi, ale wygodny nocleg. Hotelik Noclegi Gwardia w Koszalinie umożliwia wynajęcie pokoi zarówno na pobyt krótki – jedno czy dwudniowy, jak również na tydzień lub dłużej. Mając do dyspozycji noclegi z wyżywieniem, możesz zwiedzać atrakcje Koszalina o każdej porze roku.

administrator

Related Articles