Pokój noclegowy czy apartament?

Pokój Koszalin

Wiele osób planujących wycieczkę czy wyjazd biznesowy decyduje się na pobyt w hotelu. Z drugiej jednak strony, coraz częściej podróżni wynajmują również apartamenty. Czym różni się pokój hotelowy od apartamentu i jakie są wady oraz zalety obu tych rozwiązań, a także – co jest lepszym wyborem? Odpowiedź na ostatnie pytanie brzmi oczywiście – to zależy. Podstawową różnicą pomiędzy pokojem hotelowym a apartamentem jest wyposażenie obu obiektów.

Pokój hotelowy, jak sama nazwa wskazuje, to niezbyt duże pomieszczenie, w którym znajduje się łóżko i łazienka – rzeczy niezbędne do wygodnego pobytu. Apartament z kolei bardziej przypomina mieszkanie typu studio (chociaż zdarzają się też kilkupokojowe oferty), w którym gość ma do swojej dyspozycji także przestrzeń dzienną i aneks kuchenny.

Pokoje hotelowe – zalety i wady

Wybór pokoju hotelowego to idealna propozycja dla osób, które planują krótki wypoczynek oraz chcą się poczuć „zaopiekowane”. Hotel w ramach pobytu bardzo często oferuje tak zwany pełen serwis, czyli dodatkowe wyżywienie, sprzątanie pokoju, a często także dodatkowe atrakcje, w postaci siłowni, strefy wellness i SPA oraz różnego rodzaju zajęć i animacji dla najmłodszych. Decydując się na pobyt w hotelu, gość nie musi troszczyć się absolutnie o nic – wliczając w to posiłki czy utrzymanie porządku! Hotel jest więc idealną bazą wypadową oraz najlepszym wyborem na krotki urlop, długi weekend, czy w końcu modny city break w nowym mieście.

Oczywiście to, co dla jednych będzie atrakcją i zaletą, dla innych może okazać się wadą nie do przeskoczenia. Rzeczą, która na dłuższą metę może okazać się uciążliwa, są bez wątpienia rozmiary pokojów hotelowych. Dla pary czy osób podróżujących solo niewielka powierzchnia nie będzie problemem, ale już dla rodziny z dziećmi może okazać się sporą niedogodnością. Poza tym, nie każdemu odpowiada to, że sprzątaczka wchodzi do pokoi pod nieobecność gości. Pokój hotelowy jest więc idealnym rozwiązaniem na krótki wyjazd lub wyjazd służbowy. Kiedy nie mamy czasu lub chęci na samodzielne gotowanie czy sprzątanie.

Łóźko w hotelu

Apartamenty – zalety i wady

Analogicznie, apartament będzie idealnym wyborem dla tych, którym zależy na odrobinie intymności oraz niezależności. W nowoczesnych apartamentach goście mogą poczuć się, całkiem dosłownie, jak u siebie w domu. W pomieszczeniach znajduje się część do spania, niewielki salon, kuchnia oraz łazienka, całkowicie do użytku gościa. To sprawia, że apartament jest idealnym wyborem na dłuższy urlop oraz gdy podróżujemy większą grupą. Poza tym, zwłaszcza jeśli podróżujemy z kimś, wynajem apartamentu może okazać się znacznie korzystniejszy cenowo, niż rezerwacja pokoju hotelowego!

Minusy apartamentów? Tak jak wspominaliśmy wcześniej, nie każdemu zależy na tym, żeby o wszystko troszczyć się samodzielnie. W apartamencie to gość będzie musiał martwić się o sprzątanie czy zapewnienie sobie posiłków.

Tak jak wspomnieliśmy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy lepiej wynająć pokój czy cały apartament. Wszystko zależy od upodobań, przyzwyczajeń, a nawet czasu, który zamierzasz spędzić w podróży! Warto jednak poznać wszystkie opcje – znajomość wad i zalet obu rozwiązań pomoże podjąć Ci dobrą decyzję!

Pokój hotelowy