Dlaczego warto odwiedzić Koszalin?

Koszalin - lew

Koszalin jest kameralnym miastem oddzielonym od Morza Bałtyckiego Jeziorem Jamno. Stąd już tylko kilka kilometrów do popularnego Mielna. Dlatego też Koszalin doceniają osoby, które lubią przebywać na polskim wybrzeżu, ale unikają tłoku, hałasu i miejscowości pełnych dyskotek. W Koszalinie można spędzić kilka dni, zwiedzając miasto, a także dojeżdżając na plaże Kołobrzegu czy Darłowa.

Zabytki Koszalina, które warto zobaczyć

Nie dla wszystkich jest to oczywiste, ale w Koszalinie są zabytki i to całkiem wiekowe. Tutejsza architektura może zachwycić. Przechadzając się po Koszalinie, na pewno warto zobaczyć fragmenty murów obronnych z basztami, Pałac Młynarza albo Kościół Zamkowy z początku XIV wieku.

Niestety Koszalin był wielokrotnie rujnowany, czy to w wyniku wojen, czy wielkiego pożaru, ale wciąż można podziwiać Gmachy Rejencji i Poczty Głównej wzniesione w XIX wieku albo Ratusz na koszalińskim rynku. To jednak nie największe zabytki Koszalina.

Góra Chełmska

Góra Chełmska nie jest w samym Koszalinie, ale nieopodal, a jej wysokość wynosi ok. 137 m n.p.m. To tutaj znajduje się sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Kaplica MBTP pochodzi co prawda z lat 90. XX wieku, jednak obok są odsłonięte fundamenty poprzedniej budowli z okresu wczesnego średniowiecza.

Dookoła znajdują się przepiękne tereny spacerowe, które są celem wędrówek nie tylko wiernych. Na Górze Chełmskiej znajduje się także wieża widokowa, z której rozciąga się malowniczy widok na okolicę.

Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Katedra jest najstarszym zabytkiem miasta, ponieważ powstała w latach 1300-1333. W ołtarzu natomiast znajdują się figury z początku XVI wieku. Warto zajrzeć do katedry Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i przyjrzeć się starym witrażom albo posłuchać organów barokowych z XIX wieku. Najstarszym elementem katedry jest chrzcielnica z XIII wieku.

Domek Kata w Koszalinie

Domek kata Koszalin
Domek kata w Koszalinie

W zabytkowej, gotyckiej kamienicy z XV wieku mieszkał niegdyś miejski kat. Dzisiaj budynek jest odnowiony i stanowi siedzibę Teatru Propozycji „Dialog”, jednak warto poznać także mroczną historię miasta.

Spacerując po Koszalinie, warto mieć pod ręką aparat fotograficzny. Miasto o każdej porze roku wygląda w obiektywie malowniczo i kryje w sobie wiele niespodzianek.

Atrakcje dla dzieci w Koszalinie

Koszalin jest atrakcyjnym miastem także dla dzieci w różnym wieku. Lista ciekawostek i miejsc godnych odwiedzenia przekonuje całe rodziny do spędzenia tutaj kilku dni. Co ważne, wiele z nich jest odpowiednich także na zimne, pochmurne dni. Jeśli wybraliście się na rodzinne wakacje nad morzem, ale pogoda nie dopisała, nie wracajcie do domu. Znajdźcie nocleg w Koszalinie i sprawdźcie, co oferuje to niewielkie miasto.

Park wodny w Koszalinie

Niedaleko Góry Chełmskiej znajduje się koszaliński park wodny – fantastyczna atrakcja dla całej rodziny. Woda jest tutaj zawsze ciepła, baseny i zjeżdżalnie podnoszą poziom adrenaliny, a dodatkowego relaksu można zaznać w saunie, łaźni, jacuzzi. Są tutaj też bicze szkockie, słoneczna łąka, grota solna i lodowa. Jeśli pogoda dopisuje, jest ciepło i słonecznie, można także odpocząć na zewnętrznym tarasie.

Park wodny w Koszalinie

Lasermania

Lasermania to nowoczesna wersja paintballa – zabawa w plenerze dla całych rodzin. Można tutaj odegrać bitwę z przyjaciółmi na laserowe karabiny. Z atrakcji często korzystają zielone szkoły oraz organizatorzy kolonii, a dzieci świetnie się bawią na świeżym powietrzu. Bitwa na lasery jest bezpieczna i bezbolesna, a mimo to podnosi poziom adrenaliny i dostarcza niezapomnianych emocji. Co ważne dla wielu rodziców — zabawa odbywa się na świeżym powietrzu.

Papugarnia

Kolejna propozycja na pochmurny dzień — koszalińska papugarnia. Jeśli chcesz na żywo zobaczyć Kakadu Alba, Kakadu Salomońskie, Aleksandretty Wielkie, Amazonkę Niebieskoczelną, papugi z gatunku Ara Ararauna, Lora Wielka, Kakadu Różowe i Ara Marakana, to miejsce jest dla Ciebie. W koszalińskiej papugarni mieszka około 70 ptaków oswojonych z ludźmi i jedzących z ręki.

Archery Fun Park Koszalin

Archery Tag to alternatywa dla zabawy z karabinami laserowymi. Niektórzy nazywają ją średniowiecznym paintballem. Podczas zabawy korzysta się z łuków i strzał z piankowymi grotami. Jest to więc potyczka pełna emocji i endorfin, ale w pełni bezpieczna i dostępna dla osób w każdym wieku.

Noclegi w Koszalinie

Wyraźnie widać, nawet po skróconej liście atrakcji Koszalina, że jest to miasto warte odwiedzenia. Aby w pełni cieszyć się spędzonym tutaj czasem, zobaczyć zabytki oraz zabrać dzieci do wyjątkowych miejsc, warto wcześniej zarezerwować w Koszalinie noclegi.

Zmotoryzowani i szukający spokojnego apartamentu w Koszalinie mogą zdecydować się na Hotelik Gwardia. Zapewnia on pokoje 1,2 i 3-osobowe, z łazienkami, w pełni wyposażone i przytulne.

Hotelik oferuje nie tylko nocleg w Koszalinie dla singli, par i rodzin, ale także wliczone w cenę pyszne, sycące śniadania. Jeśli planujesz wyjazd do Koszalina i masz samochód, łatwo dojedziesz do Hoteliku, który mieści się na obrzeżach Koszalina w pobliżu tras: 6 i 11.

administrator

Related Articles